Dobrý výhľad cez čelné sklo má svoju cenu!

ADAC je nemecký – v Európe najväčší automobilový klub, ktorý má viac ako 18 miliónov členov. ADAC vykonáva veľa exkluzívnych a zaujímavých automobilových testov. Výsledky týchto testov sú považované za určujúce. Mnoho motoristických novinárov čerpá z týchto testov. ADAC otestoval i kvalitu stierania rôznych značiek a typov stieračov.

Stierače stoja často veľa peňazí. Ale nedá sa dosiahnuť dobrý výhľad cez sklo aj s lacnými stieračmi? ADAC preto testovala stierače medzi 4 a 40 EURAMI. Výrobcovia testovaných produktov museli preukázať kvalitu a účinnosť, resp. trvanlivosť stieračov.

Priebeh testovania: Stoja drahé stierače za tie peniaze?

Ak chcete dostať odpoveď na túto otázku, ADAC testoval rôzne systémy stierania a značky stieračov na príklade vozidla VW GOLF IV. Hlavná pozornosť skúšajúcich ADAC bola zameraná na kvalitu stierania. Testy boli robené v plusových (v lete +20 °C) ako aj mínusových (v zime -8°C) teplotách vzduchu. Skúma a hodnotí sa kvalita stierania nových stieračov, po dlhom používaní a po simulácii silného slnečného žiarenia. Hodnotené boli rôzne systémy stierania: konvenčné/klasické stierače s držiakom a ploché tzv. AERO stierače.

Jednotlivé vzorky stieračov boli získané od seba nezávislých neutrálnych zákazníkov v rôznych miestach. Testy rôznych stieračov boli robené s príslušnými originálnymi náhradnými dielmi. Kritéria hodnotenia: Používanie (20 % – ný podiel na ADAC hodnotení) – dodanie, inštrukcie (jasnosť, zrozumiteľnosť, obrázky, jazyk, bezpečnosť), montáž na vozidlo (čas a úsilie, možnosť zranenia sa osoby, možnosť poškodenia vozidla), kvalita stierania (80 % podiel na ADAC hodnotení). Kvalita stierania bola preverená v troch rôznych testoch: keď boli stierače nové, po opotrebení/používaní a po simulácii slnečného žiarenia.

Výsledok testovania: Ruky preč od lacných stieračov!

Skúšajúci testovali kvalitu stierania a montáž na vozidlo stieračov v dvoch kategóriách – testovaných bolo 5 značiek tzv. plochých alebo AERO stieračov stieračov a 5 značiek tzv. konvenčných/klasických ramienkových stieračov s držiakom. Cenové rozpätie plochých stieračov bolo 26-42 EUR, pri klasických stieračoch s držiakom 4-36 EUR.

Najlepší výhľad počas dlhého času poskytujú stierače BOSCH AEROTWIN v cene 36 EUR. Na druhej strane lacné gumové stierače za 4 EUR boli pri testovaní úplne znehodnotené.  Stierače BOSCH AEROTWIN dominujú vo všetkých skúškach – a to pri plusových ako aj mínusových teplotách vzduchu. Naopak, pri stieračoch UNITEC boli zistené závažné nedostatky pri teplote -8 °C.

Čo prekvapilo skúšajúcich bol veľký rozptyl v kvalite stierania nových stieračov rovnakého typu. Podľa výrobcov majú ale všetky stierače rovnakú kvalitu výroby. Jedným z možných dôvodov zmeny kvality stierania je predĺžená životnosť, preto ADAC požaduje dátum výroby stieračov na obaloch.